További cikkek
:
















Jogi Hírmondó
© by Auth Ügívédi Iroda
§ Auth Ügyvédi Iroda §
A cégtörvény új adatszolgáltatási rendelkezései

Valamennyi céget érintő jelentős cégjogi változások eredményeképpen, 2013. február 1-ig valamennyi cég köteles meghatározott, jogszabály által előírt adatok bejelentésére, dokumentumok becsatolására. Ügyvédi Irodánk készséggel áll rendelkezésükre, átvizsgáljuk céges dokumentumaikat, tájékoztatjuk a pontos teendőkről, és a szükségessé váló módosításokat a legkörültekintőbben elvégezzük. Kedves Ügyfeleink részére kedvezményes munkadíjat biztosítunk. A szükséges változásokat az alábbiakban tudják áttekinteni:

Idén több alkalommal is módosították a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról, és a végelszámolásról szóló 2006 évi V. törvényt. Ezen törvény rendelkezik többek között arról, hogy a cégeknek milyen adatokat kell bejelenteniük a cégbíróságra, milyen dokumentumokat kell becsatolniuk.

1. A 2012. március 1-én hatályba lépett módosítás nyomán a létesítő okiratban kötelezően rögzíteni kell természetes személyek esetén családi és utónevét születési idejét, születési helyét, az anyja születési családi és utónevét. Jogi személyek esetén pedig a nevét (cégnevét), székhelyét, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát.

2. További fontos változás, hogy a cég a székhelyhasználat jogszerűségéről nyilatkozni köteles. A nyilatkozatot a cég képviseletre jogosultján keresztül teheti meg.


3. A társaság tagjára a cégbírósághoz benyújtandó változásbejegyzési kérelemben fel kell tüntetni (már 2012. január 1-jét követően) a tag (részvényes) adóazonosító jelét, külföldi cég vagy természetes személy az illetősége szerinti adóazonosító számot. A vezető tisztségviselőkre vonatkozóan a születési idő bejelentése kötelező.

4. A módosító törvény értelmében, ha a társaság telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik, köteles azt bejelenteni a cégbíróság felé.

5. A létesítő okiratban ismét rögzíteni kell a társaságok valamennyi tevékenységi körét.

6. A bejegyzési kérelem benyújtásakor a TEÁOR szerinti besorolás is ismét kötelező lesz, sőt, 2013. február 01-től a cégjegyzék ismét TEÁOR besorolás szerint tartalmazza a társaság tevékenységi köreit. Amennyiben a cég az állami adóhatósághoz, főtevékenységének, illetve tevékenységi köreinek változását bejelenti, a cégbíróság az állami adóhatóság elektronikus értesítése alapján, hivatalból jegyzi be a cég főtevékenységét és további tevékenységi köreit a mindenkor hatályos TEÁOR szerinti megjelöléssel. Amennyiben a cég főtevékenységének vagy további tevékenységeinek módosítására 2012. december 31-ig nem kerül sor, az állami adóhatóság 2013. január 31-ig a nyilvántartásában szereplő adatok alapján, elektronikus úton közli, és a cégbíróság hivatalból bejegyzi a cég főtevékenységét és további tevékenységi köreit a mindenkor hatályos TEÁOR szerinti megjelölésével.

7. A törvény 2012. március 01. napjától kötelezővé teszi a kézbesítési megbízott jelölését, ha a bejegyzési kérelemben külföldi jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság szerepel, vagy ha a bejegyzési kérelemben feltüntetett természetes személy nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel. Nem lehet kézbesítési megbízott a cég tagja (részvényese), vezető tisztségviselője, vagy felügyelőbizottsági tagja.


8. 2012. március 01.napját követően a bejegyzési, változásbejegyzési kérelmeknél a cégbíróság részére kötelezően csatolni kell külföldi cég tag esetén a külföldi cég cégkivonatát (vagy a cég hazai joga szerinti nyilvántartásba vételét és a képviselő képviseleti jogosultságát igazoló egyéb okiratot), és annak hiteles magyar fordítását.

9. Szintén a 2013, február 01. napjáig teljesítendő kötelezettségek közé tartozik a kizáró, illetve összeférhetetlenségi okok ellenőrzése a társaság tagjai és vezető tisztségviselői vonatkozásában az új szabályozás szerint.


2006. évi IV. törvény
a gazdasági társaságokról


5. §(5) Az a személy, akinek - mint a jogutód nélkül megszűnt gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselőjének, kizárólagos vagy többségi befolyást biztosító részesedéssel rendelkező tulajdonosának - felelősségét a jogutód nélküli megszüntetést eredményező eljárás során ki nem elégített követelésekért a bíróság a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény (a továbbiakban: Cstv.) vagy a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) alapján indított eljárásban jogerősen megállapította, és a jogerős bírósági határozat szerinti helytállási kötelezettség alapján a fizetési kötelezettségeit nem teljesítette,
a) nem lehet egyszemélyes társaság egyedüli tagja;
b) nem szerezhet gazdasági társaságban közvetlen vagy közvetett többségi befolyást biztosító részesedést,
c) nem lehet közkereseti társaság tagja és betéti társaság beltagja.
Nem lehet továbbá közkereseti társaság tagja és betéti társaság beltagja, nem szerezhet gazdasági társaságban közvetett vagy közvetlen befolyást biztosító részesedést az a személy, aki bármilyen korábbi tagsági jogviszonya elidegenítése alapján helytállási kötelezettségének nem tett eleget.

A vezető tisztségviselők vonatkozásában új szabály:

Nem lehet gazdasági társaság vezető tisztségviselője, akivel szemben a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárásban pénzbírságot szabott ki, és jogerős bírósági határozat szerinti fizetési kötelezettségét nem teljesítette, valamint az sem, aki bármilyen korábbi tagsági jogviszonya elidegenítése alapján helytállási kötelezettségének nem tett eleget.

Amennyiben egy cég adatszolgáltatási kötelezettségeinek nem tesz eleget 2013. február 1-ig, úgy ellene törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezhető, melynek keretében a cégbíróság a céget, illetve a vezető tisztségviselőt 100.000.- forinttól 10 millió forintig terjedő pénzbírsággal sújthatja.