További cikkek:
















Jogi Hírmondó
© by Auth Ügívédi Iroda
§ Auth Ügyvédi Iroda §
Megszűnt a passzív táppénz / Változik az álláskeresési járadék folyósításának időtartama

 A passzív táppénz idejének fokozatos csökkentése után 2011. július 1. napjától végleg megszűnt az a lehetőség, hogy a biztosított a biztosítási jogviszony megszűnését követő első három napban táppénzre mehessen, ha megbetegedik. A változást az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2011. évi LXXI. törvény tartalmazza.
A fenti törvénnyel módosított egészségbiztosítási törvény új rendelkezéseit a 2011. július 1-ét követően bekövetkezett keresőképtelenség esetén kell alkalmazni. Tehát annak, aki július 1-jén már táppénzen volt, táppénzét továbbra is folyósítani fogják.
A szigorítás célja elsősorban a Széll Kálmán Tervben foglaltak végrehajtása. A passzív táppénz eltörlését elsősorban azzal indokolja a jogalkotó, hogy azt nem valódi betegség miatt vették igénybe, hanem inkább a munkanélküliség előli első menedékként.
Szintén jelentős az a jogszabály-változás, melynek értelmében az álláskeresési járadékot az eddigi 270 nap helyett legfeljebb 90 napig folyósítják majd, egy nap folyósítási időhöz pedig öt helyett 10 nap jogosultsági idő szükséges ezután. A járadék összegének felső határa a minimálbér lesz, annak 120 százaléka helyett.
Az eddig az álláskeresési járadék lejárta után-illetve az ahhoz szükséges jogosultsági idő hiányában –igénybe vehető álláskeresési segély megszűnik, pontosabban a jövőben csak azok kaphatnak ilyen ellátást, akik a rájuk vonatkozó nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évben váltak álláskeresővé. A nyugdíj előtti álláskeresési segély összege a minimálbér 40%-a.
A korábban rendelkezésre állási támogatásnak hívott bérpótló juttatást a jövőben a foglalkoztatást helyettesítő támogatásnak nevezik. Erre csak azok lesznek jogosultak, akik átmenetileg a közfoglalkoztatásban nem tudnak munkát végezni.